Cookie Consent by Free Privacy Policy website
  info@elektrohobby.sk   +421 (0) 903 830 513

Kupujete LED žiarovky? Poradíme Vám!

Faktorov, ktoré ovplyvňujú výber vhodnej LED žiarovky v obchode je nespočetné množstvo. V tomto článku sa bližšie pozrieme na niektoré z nich, ktoré by Vám mohli pomôcť ku kúpe správnej LED žiarovky.

 

Svetelný tok žiarovky

 

Aby ste zistili silu svetla LED žiarovky, pozrite sa na označenie svetelného toku štandardne v lumenoch. Svetelný tok LED žiarovky závisí od druhu LED čipov, ale aj ich množstva či kvality, ktorá ej často rozhodujúca. Veľmi málo kvalitné čipy dokážu mať rovnaký svetelný tok ako napríklad polovica oveľa kvalitnejších čipov. Svetelný tok nepodceňujte a vždy si vyberajte takú LED žiarovku, akú skutočne potrebujete a využijete.

 

Kvalita svetla LED žiarovky – index podania farieb

 

Kvalita je hneď druhým najdôležitejším parametrom, na ktorý by ste mali pozerať pri výbere LED žiarovky. Index podania farieb alebo CRI je v podstate hodnota, ktorá ukazuje na fakt, ako veľmi dôveryhodne sa budú pod svetlom z LED žiarovky javiť iné farby.

Odporúča sa, aby bol index podania farieb v interiéry viac ako 80 CRI a pre exteriéry minimálne v hodnote 65. V prípade nevhodne zvolenej LED žiarovky môžu ostatné predmety pôsobiť sivasto a celkovo neprirodzene. Index podania farieb nie je len v „očnom klame“, kedy vidíme farby iné, ako v skutočnosti sú. Je to veľmi dôležitý parameter, ktorý je nutné zohľadniť pri kúpe LED žiarovky.

 

Farba svetla z LED žiarovky

 

Farba svetla je údaj, ktorý sa udáva v kelvinoch a na každej LED žiarovke ho nájdete v presnej hodnote. Drvivá väčšina žiaroviek je vyrobená v troch farebných prevedeniach, a to v teplej bielej, neutrálnej bielej alebo studenej bielej.

Teplá biela

 

Túto farbu radíme medzi najpodobnejšej tej, ktorá vychádza z klasickej žiarovky. Ako už z názvu vyplýva, pri pohľade na predmety pod touto žiarovkou cítite ich „mäkkosť a teplo“. Priestory sú útulnejšie, aj preto často žiarovky s touto farbou nájdeme v detských či obývacích izbách, v spálni alebo iných miestnostiach, v ktorých sa zdržujeme najčastejšie a kde sa chceme cítiť príjemne.

 

Neutrálna biela

 

Biela v tomto odtieni je bez žltkastého alebo modrastého nádychu. Predmety a objekty sú pod touto žiarovkou chladnejšie a nemajú tak ten klasický príjemný teplý nádych. Je vhodná skôr pre osvetlenie pracovní, ako do obývacej miestnosti. Využíva sa tiež na čítanie, kedy strany budú krásne biele.

 

Studená biela

 

Veľmi chladné svetlo v podobe studenej bielej spôsobuje, že niektoré predmety vyzerajú pod ním pomerne neprirodzene. S týmto svetlom je možné osvietiť tak sklady, ako aj budovy. V zásade by sme mohli označiť žiarovky s týmto svetlom ako priemyselné, keďže ich na bežnú spotrebu príliš nevyužijete.